Mexico City Metrobús Linje 3 - Mexico City Metrobús Line 3
Metrobús linje 3 | |
---|---|
Oversigt | |
Status | I brug |
Termini | Tenayuca/Indios Verdes Pueblo Santa Cruz Atoyac |
Stationer | 38 |
Internet side | Linje 3 |
Service | |
Type | Bus hurtig transit |
System | Metrobus i Mexico City |
Services | 5 |
Operatør (er) | Se Operatører |
Historie | |
Åbnet | 8. februar 2011 |
Teknisk | |
Linjelængde | 20 km (12,4 mi) |
Karakter | Eksklusiv forkøbsret |
Den Mexico City Metrobus Linie 3 er en bus hurtig transit linje i Mexico City Metrobus . Det opererer mellem Tenayuca, i grænserne til staten Mexico i Gustavo A. Madero og Etiopía i Benito Juárez bydelene , i det sydlige Mexico City .
Linje 3 har i alt 38 stationer og en længde på 20 kilometer, og den kører fra nord til syd.
Byggeriet af linje 3 startede den 5. marts 2010, og den blev indviet den 8. februar 2011 af Marcelo Ebrard , regeringschef for forbundsdistriktet fra 2006 til 2012.
I 2019 annoncerede regeringen i Mexico City 7 nye stationer mod syd, der ender nær Hospital Xoco. Byggeriet forventes at slutte i juni 2020.
Den 10. marts 2021 åbnede 5 nye stationer.
Service beskrivelse
Services
Linjen har fem ruter.
Tenayuca til Pueblo Santa Cruz Atoyac
-
Til Pueblo Santa Cruz Atoyac
- Første bus: 4:30 (mandag-fredag)
- Sidste bus: 23:24 (mandag-fredag)
- Første bus: 4:30 (lørdag)
- Sidste bus: 23:27 (lørdag)
- Første bus: 5:00 (søndag)
- Sidste bus: 23:20 (søndag)
-
Til Tenayuca
- Første bus: 4:28 (mandag-fredag)
- Sidste bus: 00:21 (mandag-fredag)
- Første bus: 4:30 (lørdag)
- Sidste bus: 00:21 (lørdag)
- Første bus: 5:05 (søndag)
- Sidste bus: 00:14 (søndag)
Tenayuca til Balderas
-
Fra Tenayuca
- Første bus: 6:00 (mandag-fredag)
- Sidste bus: 21:49 (mandag-fredag)
- Første bus: 6:00 (lørdag)
- Sidste bus: 21:33 (lørdag)
- Første bus: 7:00 (søndag)
- Sidste bus: 21:20 (søndag)
-
Til Tenayuca
- Første bus: 6:00 (mandag-fredag)
- Sidste bus: 22:36 (mandag-fredag)
- Første bus: 6:37 (lørdag)
- Sidste bus: 22:17 (lørdag)
- Første bus: 7:37 (søndag)
- Sidste bus: 22:05 (søndag)
Tenayuca til Buenavista
-
Fra Tenayuca
- Første bus: 5:00 (mandag-fredag)
- Sidste bus: 23:40 (mandag-fredag)
- Første bus: 5:00 (lørdag)
- Sidste bus: 23:40 (lørdag)
- Første bus: 6:00 (søndag)
- Sidste bus: 23:35 (søndag)
-
Til Tenayuca
- Første bus: 4:58 (mandag-fredag)
- Sidste bus: 00:19 (mandag-fredag)
- Første bus: 5:00 (lørdag)
- Sidste bus: 00:16 (lørdag)
- Første bus: 6:00 (søndag)
- Sidste bus: 00:11 (søndag)
Tenayuca til La Raza
-
Fra Tenayuca
- Første bus: 4:45 (mandag-fredag)
- Sidste bus: 23:12 (mandag-fredag)
- Første bus: 4:45 (lørdag)
- Sidste bus: 23:17 (lørdag)
- Første bus: 5:30 (søndag)
- Sidste bus: 23:07 (søndag)
-
Til Tenayuca
- Første bus: 4:45 (mandag-fredag)
- Sidste bus: 23:40 (mandag-fredag)
- Første bus: 4:44 (lørdag)
- Sidste bus: 23:43 (lørdag)
- Første bus: 5:29 (søndag)
- Sidste bus: 23:34 (søndag)
Pueblo Santa Cruz Atoyac til Indios Verdes
-
Fra Pueblo Santa Cruz Atoyac
- Første bus: 4:34 (mandag-fredag)
- Sidste bus: 23:46 (mandag-fredag)
- Første bus: 6:04 (lørdag)
- Sidste bus: 00:33 (lørdag)
- Første bus: 6:04 (søndag)
- Sidste bus: 00:33 (søndag)
-
Til Indios Verdes
- Første bus: 4:30 (mandag-fredag)
- Sidste bus: 22:42 (mandag-fredag)
- Første bus: 5:00 (lørdag)
- Sidste bus: 23:29 (lørdag)
- Første bus: 5:00 (søndag)
- Sidste bus: 23:29 (søndag)
Linje 3 betjener byerne Gustavo A. Madero , Azcapotzalco , Cuauhtémoc og Benito Juárez .
Station liste
Ruten Tenayuca - Pueblo Santa Cruz Atoyac
Stationer | Forbindelser | Kvarter (er) | Bydel | Billede | Dato åbnet |
---|---|---|---|---|---|
Tenayuca | Santa Rosa, San José de la Escalera | Gustavo A. Madero | 8. februar 2011 | ||
San José de la Escalera | |||||
Tres Anegas | Amp. Progreso Nacional | ||||
Júpiter | Nueva Industrial Vallejo | ||||
La Patera | Industrial Vallejo, Nueva Industrial Vallejo | Azcapotzalco , Gustavo A. Madero | |||
Poniente 146 | Industriel Vallejo, Nueva Vallejo | ||||
Montevideo | Montevideo | ||||
Poniente 134 | Lindavista Vallejo III Sección | ||||
Poniente 128 | Santa Cruz de las Salinas, Nueva Vallejo | ||||
Magdalena de las Salinas | Coltongo, Magdalena de las Salinas | ||||
Coltongo | |||||
Cuitláhuac | Pro Hogar, Guadalupe Victoria | ||||
Héroe de Nacozari | Porvernir, Héroe de Nacozari | ||||
Hospital La Raza | San Francisco Xocotitla, Vallejo Poniente | ||||
La Raza |
La Raza La Raza |
Vallejo Poniente | Gustavo A. Madero | ||
Circuito | Circuito | Santa María Insurgentes | Cuauhtémoc | ||
Tolnáhuac | San Simón Tolnáhuac | ||||
Tlatelolco | Tlatelolco | Nonoalco Tlatelolco | |||
Ricardo Flores Magón | Buenavista , Guerrero | ||||
Guerrero | Guerrero | ||||
Buenavista |
Buenavista Buenavista Buenavista Buenavista |
||||
Mina | |||||
Hidalgo |
Hidalgo Hidalgo Hidalgo |
Centro | |||
Juárez |
Juárez Juárez |
||||
Balderas | Balderas | ||||
Cuauhtémoc | Cuauhtémoc | Roma Norte , doktorer | |||
Jardín Pushkin | |||||
Hospital General | Hospital General | ||||
Dr. Márquez | Roma Sur , doktorer | ||||
Centro Médico | Centro Médico | ||||
Obrero Mundial | Piedad Narvarte | Benito Juárez | |||
Etiopía / Plaza de la Transparencia |
Etiopía / Plaza de la Transparencia Etiopía / Plaza de la Transparencia |
Narvarte Poniente | |||
Luz Saviñón | Narvarte Poniente , Narvarte Oriente | 10. marts 2021 | |||
Eugenia | Eugenia | Narvarte Poniente | |||
División del Norte | División del Norte | ||||
Miguel Laurent | Letrán Valle | ||||
Pueblo Santa Cruz Atoyac | Zapata | Del Valle Sur |
Ruten Pueblo Santa Cruz Atoyac – Indios Verdes
- Noter
Operatør
Movilidad Integral de Vanguardia, SAPI de CV (MIV) er den eneste operatør af linje 3.