Roning ved Sommer -OL 1996 - Cockless fire til mænd - Rowing at the 1996 Summer Olympics – Men's coxless four
Mænds coxless fire ved XXVI -olympiadens lege
| |
---|---|
Dato | 21–27 juli |
Konkurrenter | 56 fra 14 nationer |
Medaljer | |
Roning ved Sommer -OL 1996 | ||
---|---|---|
Enkeltskaller | Mænd | Kvinder |
Hakløst par | Mænd | Kvinder |
Dobbelt sculls | Mænd | Kvinder |
Lwt dobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Coxless fire | Mænd | |
Firdobbelt skaler | Mænd | Kvinder |
Otte | Mænd | Kvinder |
Lwt coxless fire | Mænd | |
De mænds coxless fire konkurrence på Sommer-OL 1996 i Atlanta, Georgia fandt sted på Lake Lanier .
Konkurrenceformat
Denne roning begivenhed er en feje roning begivenhed, hvilket betyder, at hver roer har en åre og rækker på kun den ene side. Fire roere besætter hver båd, og der bruges ingen styrmand . Konkurrencen består af flere runder. Finaler blev afholdt for at bestemme placeringen af hver båd; disse finaler fik bogstaver med dem tættere på begyndelsen af alfabetet, hvilket betyder en bedre placering. Semifinaler blev navngivet ud fra hvilken finale de fodrede, hvor hver semifinale havde to mulige finaler.
Med 14 både inde med heat kvalificerer de bedste både sig direkte til semifinalen. Alle andre både går videre til repechage-runden, som giver en anden chance for at kvalificere sig til semifinalen. Bådene, der slutter på de 2 sidste positioner fra genopladningen, elimineres fra konkurrencen. De tre bedste både i hver af de to semifinaler kvalificerer sig til finale A, der bestemmer pladserne 1–6 (inklusive medaljer). Mislykkede både fra semifinaler A/B går videre til finale B, som bestemmer pladserne 7–12.
Resultater
Varmer
De tre første både i hvert heat gik videre til semifinalen, resten går til repechagen.
Varme 1
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Valter Molea Riccardo Dei Rossi Raffaello Leonardo Carlo Mornati |
Italien | 6: 14,25 | Q |
2 |
Gabriel Marin Dorin Alupei Dimitrie Popescu Vasile Măstăcan |
Rumænien | 6: 18.03 | Q |
3 |
Halvor Sannes Lande Odd-Even Bustnes Olaf Tufte Morten Bergesen |
Norge | 6: 19,79 | Q |
4 |
Stefan Forster Ike Landvoigt Claas-Peter Fischer Stefan Scholz |
Tyskland | 6: 21,98 | R |
5 |
Daniel Scuri Horacio Sicilia Mariano Sosa Mariano Kowalczyk |
Argentina | 6: 33,29 | R |
Varme 2
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Gregory Searle Jonathan William Searle Rupert John Obholzer Tim Foster |
Storbritanien | 6: 14,47 | Q |
2 |
Siniša Skelin Sead Marušić Igor Boraska Tihomir Franković |
Kroatien | 6: 17,42 | Q |
3 |
Jacek Streich Wojciech Jankowski Piotr Olszewski Piotr Basta |
Polen | 6: 19.15 | Q |
4 |
Sean Hall Jason Scott Tom Murray Jeff Klepacki |
Forenede Stater | 6: 20,72 | R |
5 |
Huang Xiaoping Sun Jun Liang Hongming Liu Xianbin |
Kina | 6: 30,16 | R |
Varme 3
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Nicholas Green Drew Ginn James Tomkins Mike McKay |
Australien | 6: 15.05 | Q |
2 |
Denis Žvegelj Jani Klemenčič Milan Janša Sadik Mujkič |
Slovenien | 6: 15,86 | Q |
3 |
Bertrand Vecten Olivier Moncelet Daniel Fauché Gilles Bosquet |
Frankrig | 6: 18.70 | Q |
4 |
Alastair Mackintosh Ian Wright Chris White Scott Brownlee |
New Zealand | 6: 30.03 | R |
Repechage
De første tre både i Repechage gik videre til semifinalen, resten er elimineret.
Repechage 1
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Stefan Forster Ike Landvoigt Claas-Peter Fischer Stefan Scholz |
Tyskland | 6: 29.10 | Q |
2 |
Huang Xiaoping Sun Jun Liang Hongming Liu Xianbin |
Kina | 6: 29,95 | Q |
3 |
Sean Hall Jason Scott Tom Murray Jeff Klepacki |
Forenede Stater | 6: 30,95 | Q |
4 |
Alastair Mackintosh Ian Wright Chris White Scott Brownlee |
New Zealand | 6: 35,58 | R |
5 |
Daniel Scuri Horacio Sicilia Mariano Sosa Mariano Kowalczyk |
Argentina | 6: 37,85 | R |
Semifinaler
De tre første både i hver semifinale gik videre til Final A, resten til Final B.
Semifinale 1
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Bertrand Vecten Olivier Moncelet Daniel Fauché Gilles Bosquet |
Frankrig | 6: 09.58 | EN |
2 |
Valter Molea Riccardo Dei Rossi Raffaello Leonardo Carlo Mornati |
Italien | 6: 09,62 | EN |
3 |
Nicholas Green Drew Ginn James Tomkins Mike McKay |
Australien | 6: 09,95 | EN |
4 |
Siniša Skelin Sead Marušić Igor Boraska Tihomir Franković |
Kroatien | 6: 12.40 | B |
5 |
Halvor Sannes Lande Odd-Even Bustnes Olaf Tufte Morten Bergesen |
Norge | 6: 15,17 | B |
6 |
Huang Xiaoping Sun Jun Liang Hongming Liu Xianbin |
Kina | 6: 25,79 | B |
Semifinale 2
Rang | Roer | Land | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 |
Gregory Searle Jonathan William Searle Rupert John Obholzer Tim Foster |
Storbritanien | 6: 10,78 | EN |
2 |
Gabriel Marin Dorin Alupei Dimitrie Popescu Vasile Măstăcan |
Rumænien | 6: 11,84 | EN |
3 |
Denis Žvegelj Jani Klemenčič Milan Janša Sadik Mujkič |
Slovenien | 6: 13,14 | EN |
4 |
Jacek Streich Wojciech Jankowski Piotr Olszewski Piotr Basta |
Polen | 6: 16,65 | B |
5 |
Sean Hall Jason Scott Tom Murray Jeff Klepacki |
Forenede Stater | 6: 18,68 | B |
6 |
Stefan Forster Ike Landvoigt Claas-Peter Fischer Stefan Scholz |
Tyskland | 6: 19.06 | B |
Finaler
Final B
Rang | Roer | Land | Tid |
---|---|---|---|
1 |
Siniša Skelin Sead Marušić Igor Boraska Tihomir Franković |
Kroatien | 5: 54,58 |
2 |
Halvor Sannes Lande Odd-Even Bustnes Olaf Tufte Morten Bergesen |
Norge | 5: 55,19 |
3 |
Stefan Forster Ike Landvoigt Claas-Peter Fischer Stefan Scholz |
Tyskland | 5: 57,77 |
4 |
Huang Xiaoping Sun Jun Liang Hongming Liu Xianbin |
Kina | 5: 58,22 |
5 |
Sean Hall Jason Scott Tom Murray Jeff Klepacki |
Forenede Stater | 5: 59,19 |
6 |
Jacek Streich Wojciech Jankowski Piotr Olszewski Piotr Basta |
Polen | 6: 00.57 |
Final A
Rang | Roer | Land | Tid |
---|---|---|---|
Nicholas Green Drew Ginn James Tomkins Mike McKay |
Australien | 6: 06,37 | |
Bertrand Vecten Olivier Moncelet Daniel Fauché Gilles Bosquet |
Frankrig | 6: 07.03 | |
Gregory Searle Jonathan William Searle Rupert John Obholzer Tim Foster |
Storbritanien | 6: 07,28 | |
4 |
Denis Žvegelj Jani Klemenčič Milan Janša Sadik Mujkič |
Slovenien | 6: 07,87 |
5 |
Gabriel Marin Dorin Alupei Dimitrie Popescu Vasile Măstăcan |
Rumænien | 6: 08,97 |
6 |
Valter Molea Riccardo Dei Rossi Raffaello Leonardo Carlo Mornati |
Italien | 6: 10.60 |