Roning ved sommer -OL 2000 - Singlesculler til mænd - Rowing at the 2000 Summer Olympics – Men's single sculls
Mænds enkeltskaller ved OL i XXVII
| ||||||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Sted | Sydney International Regatta Center | |||||||||
Datoer | 17. - 23. september | |||||||||
Konkurrenter | 24 fra 24 nationer | |||||||||
Vindtid | 6: 48,90 | |||||||||
Medaljer | ||||||||||
| ||||||||||
Roning ved sommer -OL 2000 | ||
---|---|---|
Enkeltskaller | Mænd | Kvinder |
Hakløst par | Mænd | Kvinder |
Dobbelt sculls | Mænd | Kvinder |
Lwt dobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Coxless fire | Mænd | |
Firdobbeltsculler | Mænd | Kvinder |
Otte | Mænd | Kvinder |
Lwt coxless fire | Mænd | |
Mændenes single sculls -konkurrence ved sommer -OL 2000 i Sydney , Australien, fandt sted i Sydney International Regatta Center . Det blev afholdt fra 17. til 23. september. Der var 24 konkurrenter fra 24 nationer, hvor hver nation var begrænset til en enkelt båd i stævnet. Arrangementet blev vundet af Rob Waddell fra New Zealand, landets første sejr i stævnet efter bronzemedaljer i 1920 og 1988. Den forsvarende mester Xeno Müller fra Schweiz blev nummer to og blev den 11. mand til at vinde flere medaljer i stævnet. Marcel Hacker fra Tyskland tog bronze; det var det 11. spil i træk med en tysk roer på podiet i stævnet (herunder United Team of Germany, East Germany, West Germany og Germany).
Baggrund
Dette var begivenhedens 23. optræden. Roning havde været på programmet i 1896, men blev aflyst på grund af dårligt vejr. Enkeltskallerne er blevet afholdt hver gang, der er blevet bestridt ro, begyndende i 1900.
Syv af de 21 single scullers fra legene i 1996 vendte tilbage: guldmedaljevinderen Xeno Müller fra Schweiz, sølvmedaljevinderen Derek Porter fra Canada, femtepladsen (og sølvmedaljevinderen 1992) Václav Chalupa fra Tjekkiet, syvendepladsen Rob Waddell fra New Zealand, ottendepladsen Ali Ibrahim fra Egypten, tolvtepladsen Sergio Fernández González fra Argentina og attendepladsen (og femtepladsen 1992) Jüri Jaanson fra Estland. Müller og Waddell var de to bedste scullers, der kom ind i legene; Waddell havde vundet de to sidste verdensmesterskaber i 1998 og 1999 med Müller som andenplads begge gange. Porter var en anden kandidat med en tredjeplads ved det seneste verdensmesterskab (han havde også vundet denne begivenhed syv år tidligere). Chalupa var også en flerårig kandidat med fire sølv- og to bronzemedaljer ved verdensmesterskaberne i enkeltskallen til at følge med sit olympiske sølv i 1992 (han tilføjede en tredje bronze i 2001). Andre udfordrere omfattede veteranerne Jaanson og Fernández.
Algeriet, Kasakhstan, Pakistan, Slovakiet og Tunesien debuterede hver i arrangementet. USA fik sit 19. optræden, mest blandt nationer.
Konkurrenceformat
Denne roning er en enkelt begivenhed, hvilket betyder, at hver båd drives af en enkelt roer. "Scull" -delen betyder, at roeren bruger to årer, en på hver side af båden; dette står i kontrast til fejeroning, hvor hver roer har en åre og rækker på kun den ene side (ikke muligt for singler). Konkurrencen består af flere runder. Finaler blev afholdt for at bestemme placeringen af hver båd; disse finaler fik bogstaver med dem tættere på begyndelsen af alfabetet, hvilket betyder en bedre placering. Semifinaler blev navngivet baseret på, hvilken finale de fodrede, hvor hver semifinale havde to mulige finaler. Banen brugte den 2000 meters afstand, der blev den olympiske standard i 1912.
I løbet af første runde blev der afholdt fire kvartfinalheat, hver med 6 både. Vinderbåden i hvert heat gik videre til semifinalen, mens alle andre blev henvist til repechages.
Repechages tilbød roerne en chance for at kvalificere sig til semifinalen. Placering i repechages bestemte, hvilken semifinale båden ville sejle i. Fire heat blev afholdt, med 5 både hver. De to øverste både i hver repechage gik videre til A/B -semifinalerne, hvor de tre nederste både gik til C/D -semifinalen.
Der blev afholdt fire semifinaler, to hver af A/B semifinaler og C/D semifinaler. For hvert semifinaleløb gik de tre bedste både videre til det bedste i de to finaler, mens de tre nederste både gik til den mindste af de to finaler, der var mulige. For eksempel ville en andenplads i en A/B-semifinale resultere i avancement til A-finalen.
Den fjerde og sidste runde var finalen. Hver finale bestemte et sæt placeringer. A -finalen bestemte medaljerne sammen med resten af pladserne til og med 6.. B -finalen gav placeringer fra 7. til 12., C fra 13. til 18., og så videre. For at vinde en medalje måtte roere således slutte i enten den øverste i deres kvartfinale eller top to i deres repechage -heat og top tre i deres A/B -semifinale for at nå A -finalen.
Tidsplan
Alle tider er australsk tid ( UTC+10 )
Dato | Tid | Rund |
---|---|---|
Lørdag den 17. september 2000 | 9:10 | Kvartfinaler |
Tirsdag den 19. september 2000 | 9:10 | Repechage |
Torsdag den 21. september 2000 |
8:50 10:30 |
Semifinaler A/B Semifinaler C/D |
Fredag den 22. september 2000 |
10:20 11:30 11:50 |
Final B Final C Final D |
Lørdag den 23. september 2000 | 8:50 | Final A |
Resultater
Kvartfinaler
Vinderen af hvert heat gik videre til A/B -semifinalerne, resten gik til repechagen.
Kvartsfinale 1
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Derek Porter | Canada | 7: 02,24 | QAB |
2 | Matthew Wells | Storbritanien | 7: 07,76 | R |
3 | Anderson Nocetti | Brasilien | 7: 09.08 | R |
4 | Mattia Righetti | Italien | 7: 24,80 | R |
5 | Jesús Huerta | Mexico | 7: 29,64 | R |
6 | Vladimir Belonogov | Kasakhstan | 7: 34,66 | R |
Kvartsfinale 2
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Rob Waddell | New Zealand | 6: 54,20 | QAB |
2 | Ivo Yanakiev | Bulgarien | 7: 03,24 | R |
|
Andris Reinholds | Letland |
|
R , DPG |
4 | Ján Žiška | Slovakiet | 7: 26,21 | R |
5 | Benjamin Tolentino | Filippinerne | 7: 29,86 | R |
6 | Riadh Ben Khedher | Tunesien | 7: 59,75 | R |
Kvartsfinale 3
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Marcel Hacker | Tyskland | 6: 58,31 | QAB |
2 | Václav Chalupa | Tjekkiet | 7: 04.00 | R |
3 | Jüri Jaanson | Estland | 7: 06,58 | R |
4 | Sergio Fernandez | Argentina | 7: 20,65 | R |
5 | Rafik Amrane | Algeriet | 7: 44,48 | R |
6 | Muhammad Akram | Pakistan | 7: 54,71 | R |
Kvartsfinale 4
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Xeno Müller | Schweiz | 6: 57,38 | QAB |
2 | Gerard Egelmeers | Holland | 7: 05,48 | R |
3 | Don Smith | Forenede Stater | 7: 10,34 | R |
4 | Ali Ibrahim | Egypten | 7: 21,32 | R |
5 | Félipe Leal | Chile | 7: 39,43 | R |
6 | Lee In-su | Sydkorea | 7: 53,84 | R |
Repechage
De to første i hvert heat kvalificerede sig til semifinaler A/B, hvor resten gik til semifinaler C/D.
Genopladningsvarme 1
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
|
Andris Reinholds | Letland |
|
QAB , DPG |
2 | Matthew Wells | Storbritanien | 7: 08.19 | QAB |
3 | Sergio Fernández González | Argentina | 7: 13,68 | QCD |
4 | Félipe Leal | Chile | 7: 34,56 | QCD |
5 | Vladimir Belonogov | Kasakhstan | 7: 36,42 | QCD |
Genopladningsvarme 2
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Jüri Jaanson | Estland | 7: 05.16 | QAB |
2 | Ivo Yanakiev | Bulgarien | 7: 09,22 | QAB |
3 | Ali Ibrahim | Egypten | 7: 13.10 | QCD |
4 | Jesús Huerta | Mexico | 7: 31,93 | QCD |
5 | Riadh Ben Khedher | Tunesien | 7: 53,05 | QCD |
Genopladningsvarme 3
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Don Smith | Forenede Stater | 7: 11,83 | QAB |
2 | Václav Chalupa | Tjekkiet | 7: 17,53 | QAB |
3 | Mattia Righetti | Italien | 7: 21.20 | QCD |
4 | Benjamin Tolentino | Filippinerne | 7: 29.03 | QCD |
5 | Muhammad Akram | Pakistan | 7: 51,50 | QCD |
Genopladningsvarme 4
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Gerard Egelmeers | Holland | 7: 04,25 | QAB |
2 | Ján Žiška | Slovakiet | 7: 14,31 | QAB |
3 | Anderson Nocetti | Brasilien | 7: 22,13 | QCD |
4 | Rafik Amrane | Algeriet | 7: 42,19 | QCD |
5 | Lee In-su | Sydkorea | 7: 45,76 | QCD |
Semifinaler
Semifinalen blev afholdt den 21. september 2000. Til C/D -semifinalerne kvalificerede de tre første i hvert heat sig til Final C, mens resten gik til Final D. På samme måde gik A/B -semifinalen til top tre til finalen A og de tre nederste til Final B.
Semifinale C/D 1
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Anderson Nocetti | Brasilien | 7: 12,97 | QC |
2 | Sergio Fernández González | Argentina | 7: 21,46 | QC |
3 | Vladimir Belonogov | Kasakhstan | 7: 24,44 | QC |
4 | Benjamin Tolentino | Filippinerne | 7: 29,86 | QD |
5 | Jesús Huerta | Mexico | 7: 36,06 | QD |
6 | Lee In-su | Sydkorea | 7: 40,03 | QD |
Semifinale C/D 2
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Ali Ibrahim | Egypten | 7: 17.06 | QC |
2 | Mattia Righetti | Italien | 7: 20,78 | QC |
3 | Félipe Leal | Chile | 7: 28,78 | QC |
4 | Rafik Amrane | Algeriet | 7: 38,51 | QD |
5 | Muhammad Akram | Pakistan | 7:45,12 | QD |
6 | Riadh Ben Khedher | Tunesien | 7: 47,86 | QD |
Semifinale A/B 1
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Rob Waddell | New Zealand | 6: 58,01 | QA |
2 | Derek Porter | Canada | 7: 00,82 | QA |
3 | Ivo Yanakiev | Bulgarien | 7: 03,89 | QA |
4 | Gerard Egelmeers | Holland | 7: 07.14 | QB |
5 | Matthew Wells | Storbritanien | 7: 09,68 | QB |
6 | Don Smith | Forenede Stater | 7: 10,69 | QB |
Semifinale A/B 2
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
1 | Xeno Müller | Schweiz | 7: 01,86 | QA |
2 | Marcel Hacker | Tyskland | 7: 03.47 | QA |
3 | Jüri Jaanson | Estland | 7: 06,70 | QA |
|
Andris Reinholds | Letland |
|
QB , DPG |
5 | Ján Žiška | Slovakiet | 7: 26,51 | QB |
6 | Václav Chalupa | Tjekkiet | 7: 30,28 | QB |
Finaler
Endelig D
Rang | Roer | Nation | Tid |
---|---|---|---|
18 | Benjamin Tolentino | Filippinerne | 7: 22,31 |
19 | Jesús Huerta | Mexico | 7: 29,68 |
20 | Rafik Amrane | Algeriet | 7: 35,66 |
21 | Lee In-su | Sydkorea | 7: 37,31 |
22 | Riadh Ben Khedher | Tunesien | 7: 54,45 |
- | Muhammad Akram | Pakistan | DNS |
Endelig C
Rang | Roer | Nation | Tid |
---|---|---|---|
12 | Ali Ibrahim | Egypten | 7: 01.44 |
13 | Anderson Nocetti | Brasilien | 7: 01,89 |
14 | Mattia Righetti | Italien | 7: 08.16 |
15 | Sergio Fernández González | Argentina | 7: 09.43 |
16 | Vladimir Belonogov | Kasakhstan | 7: 21,44 |
17 | Félipe Leal | Chile | 7: 44,48 |
Final B
Rang | Roer | Nation | Tid | Noter |
---|---|---|---|---|
7 | Gerard Egelmeers | Holland | 6: 55,29 | |
8 | Don Smith | Forenede Stater | 6: 59,82 | |
9 | Matthew Wells | Storbritanien | 7: 00,22 | |
10 | Ján Žiška | Slovakiet | 7: 06,96 | |
- | Václav Chalupa | Tjekkiet | DNS | |
- | Andris Reinholds | Letland | DPG |
Final A
Rang | Roer | Nation | Tid |
---|---|---|---|
Rob Waddell | New Zealand | 6: 48,90 | |
Xeno Müller | Schweiz | 6: 50,55 | |
Marcel Hacker | Tyskland | 6: 50,83 | |
4 | Derek Porter | Canada | 6: 51,10 |
5 | Ivo Yanakiev | Bulgarien | 6: 57,32 |
6 | Jüri Jaanson | Estland | 6: 59,15 |
Resultater resumé
Rang | Roer | Nation | Kvartfinaler | Repechage | Semifinaler | Finaler | Noter |
---|---|---|---|---|---|---|---|
Rob Waddell | New Zealand | 6: 54,20 | Farvel | 6: 58.01 Semifinaler A/B |
6: 48,90 Final A |
||
Xeno Müller | Schweiz | 6: 57,38 | Farvel | 7: 01.86 Semifinaler A/B |
6: 50.55 Final A |
||
Marcel Hacker | Tyskland | 6: 58,31 | Farvel | 7: 03.47 Semifinaler A/B |
6: 50,83 Final A |
||
4 | Derek Porter | Canada | 7: 02,24 | Farvel | 7: 00,82 Semifinaler A/B |
6: 51.10 Final A |
|
5 | Ivo Yanakiev | Bulgarien | 7: 03,24 | 7: 09,22 | 7: 03.89 Semifinaler A/B |
6: 57,32 Final A |
|
6 | Jüri Jaanson | Estland | 7: 06,58 | 7: 05.16 | 7: 06.70 Semifinaler A/B |
6: 59.15 Final A |
|
7 | Gerard Egelmeers | Holland | 7: 05,48 | 7: 04,25 | 7: 07.14 Semifinaler A/B |
6: 55,29 Final B |
|
8 | Don Smith | Forenede Stater | 7: 10,34 | 7: 11,83 | 7: 10,69 Semifinaler A/B |
6: 59.82 Final B |
|
9 | Matthew Wells | Storbritanien | 7: 07,76 | 7: 08.19 | 7: 09,68 Semifinaler A/B |
7: 00.22 Final B |
|
10 | Ján Žiška | Slovakiet | 7: 26,21 | 7: 14,31 | 7: 26.51 Semifinaler A/B |
7: 06,96 Final B |
|
11 | Václav Chalupa | Tjekkiet | 7: 04.00 | 7: 17,53 | 7: 30,28 Semifinaler A/B |
DNS Final B |
|
12 | Ali Ibrahim | Egypten | 7: 21,32 | 7: 13.10 | 7: 17.06 Semifinaler C/D |
7: 01.44 Final C |
|
13 | Anderson Nocetti | Brasilien | 7: 09.08 | 7: 22,13 | 7: 12,97 Semifinaler C/D |
7: 01.89 Final C |
|
14 | Mattia Righetti | Italien | 7: 24,80 | 7: 21.20 | 7: 20.78 Semifinaler C/D |
7: 08.16 Final C |
|
15 | Sergio Fernández González | Argentina | 7: 20,65 | 7: 13,68 | 7: 21.46 Semifinaler C/D |
7: 09.43 Final C |
|
16 | Vladimir Belonogov | Kasakhstan | 7: 34,66 | 7: 36,42 | 7: 24.44 Semifinaler C/D |
7: 21.44 Final C |
|
17 | Félipe Leal | Chile | 7: 39,43 | 7: 34,56 | 7: 28,78 Semifinaler C/D |
7: 44,48 Final C |
|
18 | Benjamin Tolentino | Filippinerne | 7: 29,86 | 7: 29.03 | 7: 29,86 Semifinaler C/D |
7: 22.31 Final D |
|
19 | Jesús Huerta | Mexico | 7: 29,64 | 7: 31,93 | 7: 36.06 Semifinaler C/D |
7: 29,68 Final D |
|
20 | Rafik Amrane | Algeriet | 7: 44,48 | 7: 42,19 | 7: 38,51 Semifinaler C/D |
7: 35,66 Final D |
|
21 | Lee In-su | Sydkorea | 7: 53,84 | 7: 45,76 | 7: 40.03 Semifinaler C/D |
7: 37,31 Final D |
|
22 | Riadh Ben Khedher | Tunesien | 7: 59,75 | 7: 53,05 | 7: 47,86 Semifinaler C/D |
7: 54.45 Final D |
|
23 | Muhammad Akram | Pakistan | 7: 54,71 | 7: 51,50 | 7: 45,12 Semifinaler C/D |
DNS Final D |
|
- | Andris Reinholds | Letland |
Semifinaler A/B |
Final B |
DPG |