År
|
Arbejde
|
Skaber(e)
|
Udgiver(e)
|
Ref.
|
1958
|
Den utrolige krympende mand * |
Jack Arnold (instruktør), Richard Matheson (manuskript, historie) |
Universal Studios
|
|
1959
|
(ingen pris)+ |
|
|
|
Sinbads 7. rejse |
Nathan Juran (instruktør), Ken Kolb (manuskript), Ray Harryhausen (historie) |
Morningside-film/ Columbia-billeder
|
|
Dracula |
Terence Fisher (instruktør), Jimmy Sangster (manuskript), Bram Stoker ( original roman ) |
Hammer Film Productions
|
|
Fluen |
Kurt Neumann (instruktør), James Clavell (manuskript), George Langelaan ( historie ) |
20th Century Fox
|
|
1960
|
Twilight Zone * |
Rod Serling (skaber, manuskript) |
CBS
|
|
Mænd ud i rummet |
(flere instruktører og forfattere) |
CBS
|
|
Mord og Android |
Alex Segal (instruktør), Alfred Bester ( originalhistorie ) |
NBC
|
|
Skruens drejning |
John Frankenheimer (instruktør), James Costigan (manuskript), Henry James ( original historie ) |
NBC
|
|
Verden, kødet og Djævelen |
Ranald MacDougall (instruktør, manuskript), Ferdinand Reyher (historie), MP Shiel ( original roman ) |
HarBel/ Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
1961
|
Twilight Zone * |
Rod Serling (skaber, manuskript) |
CBS
|
|
Tidsmaskinen |
George Pal (instruktør), David Duncan (manuskript), HG Wells ( original roman ) |
Galaxy Films/ Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
De fordømtes landsby |
Wolf Rilla (instruktør, manuskript), Stirling Silliphant (manuskript), Ronald Kinnoch (manuskript) |
Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
1962
|
Twilight Zone * |
Rod Serling (skaber, manuskript) |
CBS
|
|
Thriller |
(flere instruktører og forfattere) |
NBC
|
|
The United States Steel Hour : "The Two Worlds of Charlie Gordon" |
James Yaffe (manuskript), Daniel Keyes ( original historie ) |
CBS
|
|
De fordømtes landsby |
Wolf Rilla (instruktør, manuskript), Stirling Silliphant (manuskript), Ronald Kinnoch (manuskript) |
Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
Jules Vernes fantastiske verden |
Karel Zeman (instruktør, manuskript), František Hrubín (manuskript), Jules Verne ( original roman ) |
Warner Bros.
|
|
1963
|
(ingen pris)+ |
|
|
|
Twilight Zone |
Rod Serling (skaber, manuskript) |
CBS
|
|
Sidste år på Marienbad |
Alain Resnais (instruktør, manuskript), Alain Robbe-Grillet (manuskript), Adolfo Bioy Casares ( original roman ) |
Argos film
|
|
Dagen Jorden brød i brand |
Val Guest (instruktør, manuskript), Wolf Mankowitz (manuskript) |
British Lion Films /Pax
|
|
Ørnens nat |
Sidney Hayers (instruktør), Charles Beaumont (manuskript), Richard Matheson (manuskript), George Baxt (manuskript), Fritz Leiber ( original roman ) |
Anglo-amalgamerede /uafhængige kunstnere
|
|
1965
|
Dr. Strangelove * |
Stanley Kubrick (instruktør, manuskript), Terry Southern (manuskript), Peter George (manuskript, original roman ) |
Hawk Films/ Columbia Pictures
|
|
Dr. Laos 7 ansigter |
George Pal (instruktør), Charles Beaumont (manuskript), Charles G. Finney ( original roman ) |
Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
1967
|
Star Trek : " The Menagerie "* |
Marc Daniels (instruktør), Gene Roddenberry (manuskript) |
Desilu Productions
|
|
Star Trek : " The Corbomite Maneuver " |
Joseph Sargent (instruktør), Jerry Sohl (manuskript) |
Desilu Productions
|
|
Star Trek : " Den nøgne tid " |
Marc Daniels (instruktør), John DF Black (manuskript) |
Desilu Productions
|
|
Fahrenheit 451 |
François Truffaut (instruktør, manuskript), Jean-Louis Richard (manuskript), Helen G. Scott (manuskript), Ray Bradbury ( original roman ) |
Anglo Enterprises/Vineyard
|
|
Fantastisk rejse |
Richard Fleischer (instruktør), Harry Kleiner (manuskript), David Duncan (manuskript), Jerome Bixby (historie), Otto Klement (historie) |
20th Century Fox
|
|
1968
|
Star Trek : " The City on the Edge of Forever "* |
Joseph Pevney (instruktør), Harlan Ellison (manuskript) |
Desilu Productions
|
|
Star Trek : " Amok Time " |
Joseph Pevney (instruktør), Theodore Sturgeon (manuskript) |
Desilu Productions
|
|
Star Trek : " Mirror, Mirror " |
Marc Daniels (instruktør), Jerome Bixby (manuskript) |
Desilu Productions
|
|
Star Trek : " Dommedagsmaskinen " |
Marc Daniels (instruktør), Norman Spinrad (manuskript) |
Desilu Productions
|
|
Star Trek : " The Trouble with Tribbles " |
Joseph Pevney (instruktør), David Gerrold (manuskript) |
Desilu Productions
|
|
1969
|
2001: A Space Odyssey * |
Stanley Kubrick (instruktør, manuskript), Arthur C. Clarke (manuskript, original historie ) |
Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
The Prisoner : " Fal out " |
Patrick McGoohan (instruktør, manuskript) |
Everyman/ ITC Entertainment
|
|
Charly |
Ralph Nelson (instruktør), Stirling Silliphant (manuskript), Daniel Keyes ( original historie ) |
ABC-billeder /Selmer
|
|
Rosemarys baby |
Roman Polanski (instruktør, manuskript), Ira Levin ( original roman ) |
Paramount billeder
|
|
Gul ubåd |
George Dunning (instruktør), Al Brodax (manuskript), Roger McGough (manuskript), Jack Mendelsohn (manuskript), Lee Minoff (manuskript), Erich Segal (manuskript) |
Apple Corps /Hearst/ King Features Syndicate
|
|
1970
|
Nyhedsdækning af Apollo 11 * |
Flere kilder |
Flere udgivere, NASA
|
|
Sengestuen |
Richard Lester (instruktør), John Antrobus (manuskript), Charles Wood (manuskript), John Antrobus (originalt skuespil), Spike Milligan ( originalt skuespil ) |
Oscar Lewenstein Productions
|
|
Den Illustrerede Mand |
Jack Smight (instruktør), Howard B. Kreitsek (manuskript), Ray Bradbury ( original historiesamling ) |
SKM
|
|
Den udødelige |
Allen Baron (instruktør), Joseph Sargent (instruktør), Lou Morheim (manuskript), Robert Specht (manuskript), James Gunn (original roman) |
Paramount billeder
|
|
Marooned |
John Sturges (instruktør), Mayo Simon (manuskript), Martin Caidin ( original roman ) |
Columbia billeder
|
|
1971
|
(ingen pris)+ |
|
|
|
Blows Against the Empire |
Paul Kantner (tekst, musik) |
RCA Records
|
|
Colossus: The Forbin Project |
Joseph Sargent (instruktør), James Bridges (manuskript), DF Jones ( original roman ) |
Universal Studios
|
|
Knus ikke den dværg, giv mig tangen |
The Firesign Theatre (manuskript, forestilling) |
Columbia Records
|
|
Hausers minde |
Boris Sagal (instruktør), Adrian Spies (manuskript), Curt Siodmak (original roman) |
Universal Studios
|
|
Intet græsstrå |
Cornel Wilde (instruktør), Sean Forestal (manuskript), Jefferson Pascal (manuskript), John Christopher ( original roman ) |
Theodora/ Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
1972
|
A Clockwork Orange * |
Stanley Kubrick (instruktør, manuskript), Anthony Burgess ( original roman ) |
Hawk Films/Polaris/ Warner Bros.
|
|
Andromeda-stammen |
Robert Wise (instruktør), Nelson Gidding (manuskript), Michael Crichton ( original roman ) |
Universal Studios
|
|
Jeg tror, vi er alle Bozos på denne bus |
The Firesign Theatre (manuskript, forestilling) |
Columbia Records
|
|
The Name of the Game : " LA 2017 " |
Steven Spielberg (instruktør), Philip Wylie (manuskript) |
Universal Studios / NBC
|
|
THX 1138 |
George Lucas (instruktør, manuskript, historie), Walter Murch (manuskript) |
Warner Bros. / American Zoetrope
|
|
1973
|
Slagteri-Fem * |
George Roy Hill (instruktør), Stephen Geller (manuskript), Kurt Vonnegut ( original roman ) |
Universal Studios
|
|
Mellem Tid og Timbuktu |
Fred Barzyk (instruktør), Kurt Vonnegut (manuskript, historie) |
NET Playhouse / Public Broadcasting Service
|
|
Folket |
John Korty (instruktør), James M. Miller (manuskript), Zenna Henderson (originale historier) |
American Zoetrope / ABC
|
|
Stille løb |
Douglas Trumbull (instruktør), Deric Washburn (manuskript), Michael Cimino (manuskript), Steven Bochco (manuskript) |
Universal Studios
|
|
1974
|
Sovende * |
Woody Allen (instruktør, manuskript), Marshall Brickman (manuskript) |
Rollins-Joffe/ Metro-Goldwyn-Mayer / United Artists
|
|
Første Mosebog II |
John Llewellyn Moxey (instruktør), Gene Roddenberry (manuskript) |
Norge/ Warner Bros.
|
|
Den seks millioner dollar mand |
Richard Irving (instruktør), Tom Greene (manuskript), Howard Rodman (manuskript), Martin Caidin ( original roman ) |
Universal Studios
|
|
Soylent Grøn |
Richard Fleischer (instruktør), Stanley R. Greenberg (manuskript), Harry Harrison ( original roman ) |
Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
Westworld |
Michael Crichton (instruktør, manuskript) |
Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
1975
|
Unge Frankenstein * |
Mel Brooks (instruktør, manuskript, historie), Gene Wilder (manuskript, historie), Mary Shelley ( original roman ) |
20th Century Fox
|
|
Kød Gordon |
Michael Benveniste (instruktør, manuskript), Howard Ziehm (instruktør) |
Graffiti produktioner
|
|
Phantom of the Paradise |
Brian De Palma (instruktør, manuskript) |
Havn/ 20th Century Fox
|
|
Questor-båndene |
Richard A. Colla (instruktør), Gene L. Coon (manuskript), Gene Roddenberry (manuskript, historie) |
Universal Studios
|
|
Zardoz |
John Boorman (instruktør, manuskript) |
20th Century Fox
|
|
1976
|
En dreng og hans hund * |
LQ Jones (instruktør, manuskript), Wayne Cruseturner (manuskript), Harlan Ellison ( original historie ) |
LQ/JAF
|
|
Mørk Stjerne |
John Carpenter (instruktør, manuskript), Dan O'Bannon (manuskript) |
USC
|
|
Monty Python og den hellige gral |
Terry Gilliam (instruktør, manuskript), Terry Jones (instruktør, manuskript), Graham Chapman (manuskript), John Cleese (manuskript), Eric Idle (manuskript), Michael Palin (manuskript) |
Python (Monty) billeder
|
|
Rollerball |
Norman Jewison (instruktør), William Harrison (manuskript, original historie) |
Algonquin/ United Artists
|
|
Indfangningen |
Robert Asprin (forfatter), Phil Foglio (kunstner) |
Boojums Tryk
|
|
1977
|
(ingen pris)+ |
|
|
|
Carrie |
Brian De Palma (instruktør), Lawrence D. Cohen (manuskript), Stephen King ( original roman ) |
Redbank/ United Artists
|
|
Logan's Run |
Michael Anderson (instruktør), David Zelag Goodman (manuskript), William F. Nolan ( original roman ), George Clayton Johnson (original roman) |
Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
Manden der faldt til jorden |
Nicolas Roeg (instruktør), Paul Mayersberg (manuskript), Walter Tevis ( original roman ) |
British Lion Films
|
|
Futureworld |
Richard T. Heffron (instruktør), George Schenk (manuskript), Mayo Simon (manuskript) |
Amerikanske internationale billeder
|
|
1978
|
Star Wars * |
George Lucas (instruktør, manuskript) |
Lucasfilm
|
|
Nærmøder af den tredje slags |
Steven Spielberg (instruktør, manuskript) |
Columbia Pictures / EMI Films
|
|
Blood!: The Life and Future Times of Jack the Ripper |
Shelley Torgeson (instruktør), Robert Bloch (manuskript), Harlan Ellison (manuskript), Roy Torgeson (producer) |
Alternative verdener optagelser
|
|
Troldmænd |
Ralph Bakshi (instruktør, manuskript) |
20th Century Fox
|
|
Hobbitten |
Jules Bass (instruktør), Arthur Rankin, Jr. (instruktør), Romeo Muller (manuskript), JRR Tolkien ( original roman ) |
Rankin/bas
|
|
1979
|
Superman * |
Richard Donner (instruktør), Mario Puzo (manuskript), David Newman (manuskript), Leslie Newman (manuskript), Robert Benton (manuskript), Mario Puzo (historie), Jerry Siegel ( original karakter ), Joe Shuster (original karakter) |
Alexander Salkind
|
|
Invasion af Body Snatchers |
Philip Kaufmann (instruktør), WD Richter (manuskript), Jack Finney ( original roman ) |
Solofilm/ United Artists
|
|
Ringenes Herre |
Ralph Bakshi (instruktør), Peter S. Beagle (manuskript), Chris Conkling (manuskript), JRR Tolkien ( originale romaner ) |
Fantasy film
|
|
Vandskib nede |
Martin Rosen (instruktør, manuskript), Richard Adams ( original roman ) |
Nepenthe Productions
|
|
Blafferens guide til galaksen |
Douglas Adams (manuskript), Geoffrey Perkins (producer) |
BBC Radio 4
|
|
1980
|
Alien * |
Ridley Scott (instruktør), Dan O'Bannon (manuskript, historie), Ronald Shusett (historie) |
20th Century Fox
|
|
Det sorte hul |
Gary Nelson (instruktør), Jeb Rosebrook (manuskript, historie), Gerry Day (manuskript), Bob Barbash (historie), Richard H. Landau (historie) |
The Walt Disney Company
|
|
Muppet filmen |
James Frawley (instruktør), Jack Burns (manuskript), Jerry Juhl (manuskript) |
The Jim Henson Company / ITC Entertainment
|
|
Star Trek: The Motion Picture |
Robert Wise (instruktør), Harold Livingstonn (manuskript), Alan Dean Foster (historie), Gene Roddenberry (historie) |
Century/ Paramount Pictures
|
|
Igen og igen |
Nicholas Meyer (instruktør, manuskript), Karl Alexander (historie, original roman ), Steve Hayes (historie) |
Warner Bros.
|
|
1981
|
Imperiet slår tilbage * |
Irvin Kershner (instruktør), Leigh Brackett (manuskript), Lawrence Kasdan (manuskript), George Lucas (historie) |
Lucasfilm
|
|
Kosmos: En personlig rejse |
Carl Sagan (instruktør, manuskript), Ann Druyan (instruktør, manuskript) |
KCET / Public Broadcasting Service
|
|
Flash Gordon |
Mike Hodges (instruktør), Lorenzo Semple, Jr. (manuskript), Michael Allin (tilpasning), Alex Raymond ( original tegneserie ) |
20th Century Fox /De Laurentiis
|
|
Himlens Drejebænk |
Fred Barzyk (instruktør), David R. Loxton (instruktør), Diane English (manuskript), Roger Swaybill (manuskript), Ursula K. Le Guin ( original roman ) |
WNET / Public Broadcasting Service
|
|
Martian Chronicles |
Michael Anderson (instruktør), Richard Matheson (manuskript), Ray Bradbury ( originale historier ) |
BBC / NBC
|
|
1982
|
Raiders of the Lost Ark * |
Steven Spielberg (instruktør), Lawrence Kasdan (manuskript), George Lucas (historie), Philip Kaufman (historie) |
Lucasfilm
|
|
Drage dræber |
Matthew Robbins (instruktør, manuskript), Hal Barwood (manuskript) |
Paramount Pictures / The Walt Disney Company
|
|
Excalibur |
John Boorman (instruktør, manuskript), Rospo Pallenberg (manuskript, tilpasning), Thomas Malory ( original roman ) |
Warner Bros.
|
|
Outland |
Peter Hyams (instruktør, manuskript) |
Outland/ The Ladd Company
|
|
Tidsbanditter |
Terry Gilliam (instruktør, manuskript), Michael Palin (manuskript) |
Håndlavede film
|
|
1983
|
Blade Runner * |
Ridley Scott (instruktør), Hampton Fancher (manuskript), David Peoples (manuskript), Philip K. Dick ( original roman ) |
Blade Runner Partnerskab
|
|
Den mørke krystal |
Jim Henson (instruktør, historie), Frank Oz (instruktør), Gary Kurtz (instruktør), David Odell (manuskript) |
The Jim Henson Company / ITC Entertainment / Universal Studios
|
|
ET den udenjordiske |
Steven Spielberg (instruktør), Melissa Mathison (manuskript) |
Amblin Entertainment / Universal Studios
|
|
Mad Max 2: The Road Warrior |
George Miller (instruktør, manuskript), Terry Hayes (manuskript), Brian Hannant (manuskript) |
Kennedy Miller/ Warner Bros.
|
|
Star Trek II: The Wrath of Khan |
Nicholas Meyer (instruktør, manuskript), Jack B. Sowards (manuskript, historie), Harve Bennett (historie), Samuel A. Peeples (historie) |
Paramount billeder
|
|
1984
|
Jedi'ernes tilbagevenden * |
Richard Marquand (instruktør), Lawrence Kasdan (manuskript), George Lucas (manuskript, historie) |
Lucasfilm
|
|
Brainstorm |
Douglas Trumbull (instruktør), Philip Frank Messina (manuskript), Robert Stitzel (manuskript), Bruce Joel Rubin (historie) |
Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
De rigtige ting |
Philip Kaufmann (instruktør, manuskript), Tom Wolfe ( original roman ) |
The Ladd Company
|
|
Noget ondt på denne måde kommer |
Jack Clayton (instruktør), Ray Bradbury (manuskript, original roman ) |
The Bryna Company / The Walt Disney Company
|
|
WarGames |
John Badham (instruktør), Lawrence Lasker (manuskript), Walter F. Parkes (manuskript) |
Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
1985
|
2010 * |
Peter Hyams (instruktør, manuskript), Arthur C. Clarke ( original roman ) |
Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
Klit |
David Lynch (instruktør, manuskript), Frank Herbert ( original roman ) |
De Laurentiis/ Universal Studios
|
|
Ghostbusters |
Ivan Reitman (instruktør), Dan Aykroyd (manuskript), Harold Ramis (manuskript) |
Billeder af sort næsehorn/ Columbia
|
|
The Last Starfighter |
Nick Castle (instruktør), Jonathan R. Betuel (manuskript) |
Lorimar Productions / Universal Studios
|
|
Star Trek III: The Search for Spock |
Leonard Nimoy (instruktør), Harve Bennett (manuskript) |
Cinema Group/ Paramount Pictures
|
|
1986
|
Tilbage til fremtiden * |
Robert Zemeckis (instruktør, manuskript), Bob Gale (manuskript) |
Amblin Entertainment / Universal Studios
|
|
Brasilien |
Terry Gilliam (instruktør, manuskript), Charles McKeown (manuskript), Tom Stoppard (manuskript) |
Ambassade/ Universal Studios
|
|
Kokon |
Ron Howard (instruktør), Tom Benedek (manuskript), David Saperstein (original roman) |
20th Century Fox /Zanuck/Brown
|
|
Fjendtlig mine |
Wolfgang Petersen (instruktør), Edward Khmara (manuskript), Barry B. Longyear ( original historie ) |
20th Century Fox /King's Road
|
|
Ladyhawke |
Richard Donner (instruktør), Edward Khmara (manuskript, historie), Michael Thomas (manuskript), Tom Mankiewicz (manuskript), David Peoples (manuskript) |
20th Century Fox / Warner Bros.
|
|
1987
|
Udlændinge * |
James Cameron (instruktør, manuskript, historie), David Giler (historie), Walter Hill (historie) |
20th Century Fox
|
|
Fluen |
David Cronenberg (instruktør, manuskript), Charles Edward Pogue (manuskript), George Langelaan (historie) |
Brooksfilms/ 20th Century Fox
|
|
Labyrint |
Jim Henson (instruktør, historie), Terry Jones (manuskript), Dennis Lee (historie) |
Delphi/ The Jim Henson Company / Lucasfilm / TriStar Pictures
|
|
Lille Shop of Horrors |
Frank Oz (instruktør), Howard Ashman (manuskript), Charles B. Griffith ( original historie ) |
Geffen Film Company
|
|
Star Trek IV: The Voyage Home |
Leonard Nimoy (instruktør, historie), Harve Bennett (manuskript, historie), Steve Meerson (manuskript), Peter Krikes (manuskript), Nicholas Meyer (manuskript) |
Paramount billeder
|
|
1988
|
Prinsessebruden * |
Rob Reiner (instruktør), William Goldman (manuskript, original roman ) |
Akt III/ 20th Century Fox
|
|
Predator |
John McTiernan (instruktør), Jim Thomas (manuskript), John Thomas (manuskript) |
20th Century Fox
|
|
RoboCop |
Paul Verhoeven (instruktør), Michael Miner (manuskript), Edward Neumeier (manuskript) |
Orion billeder
|
|
Star Trek: The Next Generation : " Encounter at Farpoint " |
Corey Allen (instruktør), DC Fontana (manuskript), Gene Roddenberry (manuskript) |
Paramount billeder
|
|
Heksene fra Eastwick |
George Miller (instruktør), Michael Cristofer (manuskript), John Updike ( original roman ) |
Guber-Peters/Kennedy Miller/ Warner Bros.
|
|
1989
|
Hvem indrammede Roger Rabbit * |
Robert Zemeckis (instruktør), Jeffrey Price (manuskript), Peter S. Seaman (manuskript), Gary K. Wolf ( original roman ) |
Amblin Entertainment / Touchstone-billeder
|
|
Fremmed nation |
Graham Baker (instruktør) , Rockne S. O'Bannon (manuskript) |
20th Century Fox
|
|
Beetlejuice |
Tim Burton (instruktør), Michael McDowell (manuskript, historie), Warren Skaaren (manuskript), Larry Wilson (historie) |
Geffen/ Warner Bros.
|
|
Stor |
Penny Marshall (instruktør), Gary Ross (manuskript), Anne Spielberg (manuskript) |
20th Century Fox
|
|
Pil |
Ron Howard (instruktør), Bob Dolman (manuskript), George Lucas (historie) |
Forestil dig/ Lucasfilm / Metro-Goldwyn-Mayer
|
|
1990
|
Indiana Jones og det sidste korstog * |
Steven Spielberg (instruktør), Jeffrey Boam (manuskript), George Lucas (historie), Menno Meyjes (historie) |
Lucasfilm / Paramount Pictures
|
|
Afgrunden |
James Cameron (instruktør, manuskript) |
20th Century Fox /Lysstorm/Pacific Western
|
|
Baron Munchausens eventyr |
Terry Gilliam (instruktør, manuskript), Charles McKeown (manuskript), Rudolf Erich Raspe (originale historier), Gottfried August Bürger (originale historier) |
Allied Artists International / Columbia Pictures /Laura/Prominent
|
|
Batman |
Tim Burton (instruktør), Sam Hamm (manuskript, historie), Warren Skaaren (manuskript), Bob Kane (originale karakterer) |
Guber-Peters/PolyGram/ Warner Bros.
|
|
Drømmenes felt |
Phil Alden Robinson (instruktør, manuskript), WP Kinsella ( original roman ) |
Gordon/ Universal Studios
|
|
1991
|
Edward Scissorhands * |
Tim Burton (instruktør, historie), Caroline Thompson (manuskript, historie) |
20th Century Fox
|
|
Tilbage til fremtiden del III |
Robert Zemeckis (instruktør, historie), Bob Gale (manuskript, historie) |
Amblin Entertainment / Universal Studios
|
|
Spøgelse |
Jerry Zucker (instruktør), Bruce Joel Rubin (manuskript) |
Paramount billeder
|
|
Total tilbagekaldelse |
Paul Verhoeven (instruktør), Ronald Shusett (manuskript, historie), Dan O'Bannon (manuskript, historie), Gary Goldman (manuskript), Jon Povill (historie), Philip K. Dick ( original historie ) |
Carolco-billeder / TriStar-billeder
|
|
Heksene |
Nicolas Roeg (instruktør), Allan Scott (manuskript), Roald Dahl ( original roman ) |
The Jim Henson Company / Lorimar Productions
|
|
1992
|
Terminator 2: Judgment Day * |
James Cameron (instruktør, manuskript), William Wisher, Jr. (manuskript) |
Carolco-billeder /Lysstorm/Pacific Western
|
|
Familien Addams |
Barry Sonnenfeld (instruktør), Caroline Thompson (manuskript), Larry Wilson (manuskript), Charles Addams (originale karakterer) |
Orion Pictures / Paramount Pictures
|
|
Skønheden og Udyret |
Gary Trousdale (instruktør), Kirk Wise (instruktør), Linda Woolverton (manuskript) |
Sølvskærmspartnere / The Walt Disney Company
|
|
Rocketeereren |
Joe Johnston (instruktør), Danny Bilson (manuskript, historie), Paul De Meo (manuskript, historie), William Dear (historie), Dave Stevens ( original tegneserie
|
Gordon/ Silver Screen Partners / Touchstone Pictures / The Walt Disney Company
|
|
Star Trek VI: Det uopdagede land |
Nicholas Meyer (instruktør, manuskript), Denny Martin Flinn (manuskript), Leonard Nimoy (historie), Lawrence Konner (historie), Mark Rosenthal (historie) |
Paramount billeder
|
|
1993
|
Star Trek: The Next Generation : " The Inner Light "* |
Peter Lauritson (instruktør), Peter Allan Fields (manuskript), Morgan Gendel (manuskript, historie) |
Paramount billeder
|
|
Aladdin |
Ron Clements (instruktør, manuskript), John Musker (instruktør, manuskript), Ted Elliott (manuskript), Terry Rossio (manuskript) |
The Walt Disney Company
|
|
Alien 3 |
David Fincher (instruktør), David Giler (manuskript), Walter Hill (manuskript), Larry Ferguson (manuskript), Vincent Ward (historie) |
20th Century Fox /Brandywine
|
|
Batman vender tilbage |
Tim Burton (instruktør), Daniel Waters (manuskript, historie), Sam Hamm (historie), Bob Kane (originale karakterer) |
PolyGram/ Warner Bros.
|
|
Bram Stokers Dracula |
Francis Ford Coppola (instruktør), James V. Hart (manuskript), Bram Stoker ( original roman ) |
American Zoetrope / Columbia Pictures
|
|
1994
|
Jurassic Park * |
Steven Spielberg (instruktør), David Koepp (manuskript), Michael Crichton (manuskript, original roman ) |
Universal Studios / Amblin Entertainment
|
|
Addams familieværdier |
Barry Sonnenfeld (instruktør), Paul Rudnick (manuskript), Charles Addams (originale karakterer) |
Orion Pictures / Paramount Pictures
|
|
Babylon 5 : " The Gathering " |
Richard Compton (instruktør), J. Michael Straczynski (manuskript) |
Babyloniske produktioner
|
|
Groundhog Day |
Harold Ramis (instruktør, manuskript), Danny Rubin (manuskript, historie) |
Columbia billeder
|
|
Mareridtet før jul |
Henry Selick (instruktør), Caroline Thompson (manuskript), Michael McDowell (adaptation), Tim Burton (historie) |
Skellington Productions / Touchstone Pictures
|
|
1995
|
Star Trek: The Next Generation : " Alle gode ting... "* |
Winrich Kolbe (instruktør), Ronald D. Moore (manuskript), Brannon Braga (manuskript) |
Paramount billeder
|
|
Interview med vampyren |
Neil Jordan (instruktør), Anne Rice (manuskript, original roman ) |
Geffen Film Company
|
|
Masken |
Chuck Russell (instruktør), Mike Werb (manuskript), Michael Fallon (historie), Mark Verheiden (historie) |
Dark Horse Entertainment / New Line Cinema
|
|
Stargate |
Roland Emmerich (instruktør, manuskript), Dean Devlin (manuskript) |
Carolco-billeder /Centropolis
|
|
Star Trek Generations |
David Carson (instruktør), Ronald D. Moore (manuskript, historie), Brannon Braga (manuskript, historie), Rick Berman (historie) |
Paramount billeder
|
|
1996
|
Babylon 5 : " The Coming of Shadows "* |
Janet Greek (instruktør), J. Michael Straczynski (manuskript) |
Babyloniske produktioner
|
|
Apollo 13 |
Ron Howard (instruktør), William Broyles, Jr. (manuskript), Al Reinert (manuskript), Jim Lovell ( original roman ), Jeffrey Kluger (original roman) |
Forestil dig underholdning / Universal Studios
|
|
Star Trek: Deep Space Nine : " The Visitor " |
David Livingston (instruktør), Michael Taylor (manuskript) |
Paramount billeder
|
|
Toy Story |
John Lasseter (instruktør, historie), Joss Whedon (manuskript), Joel Cohen (manuskript), Alec Sokolow (manuskript), Andrew Stanton (manuskript, historie), Pete Docter (historie), Joe Ranft (historie) |
The Walt Disney Company / Pixar
|
|
12 aber |
Terry Gilliam (instruktør), David Peoples (manuskript), Janet Peoples (manuskript), Chris Marker ( original film ) |
Atlas/ Universal Studios
|
|
1997
|
Babylon 5 : " Severed Dreams "* |
David J. Eagle (instruktør), J. Michael Straczynski (manuskript) |
Babyloniske produktioner
|
|
Uafhængighedsdag |
Roland Emmerich (instruktør, manuskript), Dean Devlin (manuskript) |
20th Century Fox /Centropolis
|
|
Mars angreb! |
Tim Burton (instruktør), Jonathan Gems (manuskript, historie), Len Brown ( originalt samlekortspil ), Woody Gelman (originalt samlekortspil), Wally Wood (originalt samlekortspil), Bob Powell (originalt samlekortspil), Norman Saunders (originalt samlekortspil) |
Warner Bros.
|
|
Star Trek: Første kontakt |
Jonathan Frakes (instruktør), Ronald D. Moore (manuskript, historie), Brannon Braga (manuskript, historie), Rick Berman (historie) |
Paramount billeder
|
|
Star Trek: Deep Space Nine : " Trals and Tribble-ations " |
Jonathan West (instruktør), Ronald D. Moore (manuskript), René Echevarria (manuskript), Ira Steven Behr (historie), Hans Beimler (historie), Robert Hewitt Wolfe (historie) |
Paramount billeder
|
|
1998
|
Kontakt * |
Robert Zemeckis (instruktør), James V. Hart (manuskript), Michael Goldenberg (manuskript), Carl Sagan (historie, original roman ), Ann Druyan (historie) |
SouthSide Amusement/ Warner Bros.
|
|
Det femte element |
Luc Besson (instruktør, manuskript, historie), Robert Mark Kamen (manuskript) |
Gaumont Film Company / Columbia Pictures
|
|
Gattaca |
Andrew Niccol (instruktør, manuskript) |
Columbia Pictures /Jersey
|
|
Mænd i sort |
Barry Sonnenfeld (instruktør), Ed Solomon (manuskript, historie), Lowell Cunningham ( original tegneserie ) |
Amblin Entertainment / Columbia Pictures /McDonald/Parkes
|
|
Starship Troopers |
Paul Verhoeven (instruktør), Edward Neumeier (manuskript), Robert A. Heinlein ( original roman ) |
Touchstone-billeder / TriStar-billeder
|
|
1999
|
The Truman Show * |
Peter Weir (instruktør), Andrew Niccol (manuskript) |
Paramount billeder
|
|
Babylon 5 : " Sov i lys " |
J. Michael Straczynski (instruktør, manuskript) |
Babyloniske produktioner
|
|
Dark City |
Alex Proyas (instruktør, manuskript, historie), Lem Dobbs (manuskript), David S. Goyer (manuskript) |
New Line Cinema
|
|
Pleasantville |
Gary Ross (instruktør, manuskript) |
New Line Cinema
|
|
Star Trek: Opstand |
Jonathan Frakes (instruktør), Michael Piller (manuskript, historie), Rick Berman (historie) |
Paramount billeder
|
|
2000
|
Galaxy Quest * |
Dean Parisot (instruktør), David Howard (manuskript, historie), Robert Gordon (manuskript) |
Drømme virker
|
|
At være John Malkovich |
Spike Jonze (instruktør), Charlie Kaufman (manuskript) |
Gramercy-billeder / Propagandafilm /Enkeltcelle
|
|
Jerngiganten |
Brad Bird (instruktør, historie), Tim McCanlies (manuskript), Ted Hughes ( original roman ) |
Warner Bros.
|
|
Matrixen |
Lilly Wachowski (instruktør, manuskript), Lana Wachowski (instruktør, manuskript) |
Sølv billeder
|
|
Den sjette sans |
M. Night Shyamalan (instruktør, manuskript) |
Hollywood Pictures / Spyglass Entertainment /Kennedy/Marshall
|
|
2001
|
Krøjende tiger, skjult drage * |
Ang Lee (instruktør), Wang Hui-Ling (manuskript), James Schamus (manuskript), Tsai Kuo Jung (manuskript), Wang Dulu ( original roman ) |
China Film Group Corporation
|
|
Kyllingeløb |
Peter Lord (instruktør, historie), Nick Park (instruktør, historie), Kary Kirkpatrick (manuskript), Randy Cartwright (historie) |
Aardman Animations / Allied Artists International / DreamWorks
|
|
Frank Herberts klit |
John Harrison (instruktør, manuskript), Frank Herbert ( original roman ) |
Ny Amsterdam
|
|
Frekvens |
Gregory Hoblit (instruktør), Toby Emmerich (manuskript) |
New Line Cinema
|
|
X men |
Bryan Singer (instruktør, historie), David Hayter (manuskript), Tom DeSanto (historie) |
20th Century Fox / Marvel Studios
|
|
2002
|
Ringenes Herre: Ringens fællesskab * |
Peter Jackson (instruktør, manuskript), Fran Walsh (manuskript), Philippa Boyens (manuskript), JRR Tolkien ( original roman ) |
New Line Cinema /The Saul Zaentz Company/WingNut Films
|
|
Harry Potter og De Vises Sten |
Chris Columbus (instruktør), Steve Kloves (manuskript) |
1492 billeder / Heyday Films / Warner Bros.
|
|
Monsters Inc. |
Pete Docter (instruktør, historie), David Silverman (instruktør), Lee Unkrich (instruktør), Dan Gerson (manuskript), Andrew Stanton (manuskript), Jill Culton (historie), Ralph Eggleston (historie) Jeff Pidgeon (historie) |
Pixar / The Walt Disney Company
|
|
Buffy the Vampire Slayer : " Once More, with Feeling " |
Joss Whedon (instruktør, manuskript) |
Fox Television Studios / Mutant Enemy Productions
|
|
Shrek |
Andrew Adamson (instruktør), Vicky Jenson (instruktør), Ted Elliott (manuskript), Terry Rossio (manuskript), Joe Stillman (manuskript), Roger SH Schulman (manuskript), Edmund Fong (historie), Ken Harsha (historie) |
DreamWorks / Pacific Data Images
|
|